افتتاح فاز اول پروژه خط 2 قطار شهری مشهد

فاز اول پروژه خط 2 قطار شهری مشهد به طول 8 کیلومتر با 6 ایستگاه با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء، تولیت آستان قدس رضوی، استاندار خراسان رضوی، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر، عوامل مجموعه قطار شهری مشهد، مدیران و کارشناسان مهندسین مشاور پژوهش (به عنوان مشاور کارفرما)، مجموعه عوامل پیمانکار و جمعی از اهالی این شهر به بهره‌برداری رسید.

Line 2 Mashhad-3 Line 2 Mashhad-2
Line 2 Mashhad-5 Line 2 Mashhad-4

خط 2 قطار شهری مشهد به طول 14/5 کیلومتر و با 13 ایستگاه از انتهای خیابان طبرسی شمالی آغاز و تا بلوار شهید فکوری در جنوب شهر ادامه می‌یابد. بخش عمده این مسیر بصورت زیرزمینی احداث گردیده که عمده مسیر این خط با دو ماشین حفار مکانیزه (TBM) اجرا شده است.

بهره‌برداری از این خط در سه فاز انجام می‌شود که فاز دوم، حد فاصل ایستگاه سعدی تا ایستگاه شریعتی و به طول 3 کیلومتر تا مهر ماه سال 96 و فاز سوم، حد فاصل ایستگاه شریعتی تا رضاشهر به طول 3/5 کیلومتر تا پایان سال 96 به بهره‌برداری خواهد رسید.

Line 2 Mashhad-7 Line 2 Mashhad-8
Line 2 Mashhad-10 Line 2 Mashhad-11

شهرداری و سازمان قطار شهری مشهد به عنوان کارفرما، مهندسین مشاور پژوهش به عنوان مشاور کارفرما و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به عنوان پیمانکار اصلی، عوامل اصلی اجرای پروژه خط 2 قطار شهری مشهد می‌باشند. تا کنون و برای اجرای فاز نخست این خط، حدود 17 هزار میلیارد ریال هزینه شده است.